Jedinci s TS často trpia aj ďalšími, pridruženými (tzv. komorbídnymi) psychickými ťažkosťami. Veľmi často sa u ľudí s TS vyskytuje aj porucha aktivity a pozornosti (ADHD) a takisto obsedantne-kompulzívna porucha (OCD), ktoré komplikujú diagnostiku, priebeh ako aj liečbu. Ide o tzv. triádu porúch, na ktoré sa pri diagnostike treba zamerať a aj preto patrí diagnostika TS vždy do rúk odborníkov. Často sa stáva, že pridružené ťažkosti sú pre jedincov s TS väčším problémom ako samotný TS, a je nevyhnutná liečba hlavne ich. Predovšetkým s postupujúcim časom sa prejavy komorbídnych porúch zvyknú zhoršovať, preto je nevyhnutné začať s ich liečbou dostatočne včas a správne.
Psychické ťažkosti vyskytujúce sa u ľudí s TS môžu mať charakter samostatných symptómov, ale rovnako môžu aj naplniť kritérium duševnej poruchy.
K prejavom, ktoré sa môžu u ľudí s TS vyskytovať patria:
- impulzivita, hyperaktivita, poruchy pozornosti
- výbuchy hnevu
- rizikové správanie, sebapoškodzovanie
- nutkavé prejavy
- ťažkosti vo vzťahoch a spoločnosti
- poruchy učenia
- depresívne a úzkostné prejavy, problémy so spánkom
- pocity strachu, zvýšená citlivosť na podnety
Je veľmi dôležité zdôrazniť, že TS nemá vplyv na inteligenciu človeka, a aj ľudia trpiaci TS, tak ako ktokoľvek iný, môžu viesť plnohodnotný život, aj keď ich život je určite ťažší. S ľuďmi trpiacimi TS sa naopak spája zvýšená kreativita, ktorú klinickí pracovníci ale aj okolie u nich pozorujú veľmi často.
